Jack Kerouac’ın beğeni kazanan kitaplarından Yolda eserinin orijinal ismi “On The Road”dır. Sıkı dost takımı ve onların maceraları üzerine kurgulanmış kitap, adından da anlaşılacağı gibi yolda geçer. Düş ve sanatın önemli bir yer tuttuğu hikayede kahramanlar sıra dışı çizgileri ve özellikleriyle romanı son derece sürükleyici bir hale sokuyorlar.

Yolda; Özgürlüğün Hikayesi

Sanatçı bir grup arkadaş, farklı ama hayattan tat almak amacıyla bir serüvene girişir. Amerika’yı bir uçtan öbür ucu gezen grup, özgür yaşamı keşfe koyulurlar. Yalnız ya da birlikte yol aldıkları bu serüvende bambaşka deneyimler yaşayıp, hayatı sorgulamaya başlarlar. Hayat onlar için sadece anı yaşamak, yaşadığından tat almakken, bazen bir olay bazende bir kadın onlara farklı duygular hissettirir.

Yolda

Yolda

Kişisel bir yolculuğun hikayesi olmakla birlikte, bir dönemin gençliğine ışık tutan özelliklerde yansıtan kitap, karmaşanın, yalnızlığın, sanatın, gençliğin analizini yaparak dönemsel iz düşümler sağlıyor. Aykırı hayatlar, asi gençlik ve farklı kuşak dertlerine göndermeler yapan kitap ilginç karakterleriyle soluksuz okunacak bir eser halini alıyor.

Özgürlüğün insanlar için değişen anlamı, kendini bulmak adına kat edilen mesafe, sanatın kişisel imzası kitabın harmanladığı diğer konular. Farklı bir kitap okuma deneyimine götürecek kitap, belkide serseri edebiyatının nadide örneklerinden biri. Özgün hikayesi ustaca işlenen hikayesi sayesinde eleştirmenlerin en çok tavsiye ettiği kitaplar arasında gelir.

Yazar: Jack Kerouac
Kitap: Yolda
ISBN: 9789755395531
Sayfa Sayısı: 496
Yayın Yılı: 2008

 

Etiket: