Bir tarih kitabı ve belgelerle anlatılan bir roman. Tarihe Tanıklığım özellikle Türk ve Ermeni ilişkilerinin kökeninin Osman Bey zamanında başlamış olduğunu anlatır. Osman Bey, o dönemlerde Ermenileri, Bizans’a karşı korudu. Batı Anadolu’da ilk dini merkezlerini kurarak yaşam alanlarını oluşturdular. Orhan Gazi ise Bursa fethi sonrasında Kütahya’da bulunan Ermeni dini merkezini Bursa’ya taşır.

tarihe-tanikligim

tarihe-tanikligim

Tarihe Tanıklığım ile Ermeni ve Türklerin Geçmişine Bir Bakış

Fatih Sultan Mehmet daha sonraları Bursa’da bulunan Ermeni dini liderini İstanbul’a getirir. Tarihe Tanıklığım kitabında her konu belgeleriyle sunulur. İstanbul’a daha sonra Ermeniler gelmeye başlar. Yavuz Sultan Selim zamanında Tebriz’den birçok Ermeni sanatçısı İstanbul’a gelir.  Osmanlı İmparatorluğu içinde bulunan Ermeniler özgürdü.

Osmanlı İmparatorluğu hoşgörüsü altında yaşayan Ermeniler daha sonra diğer ülkelerden de İstanbul’a göç eder. Yazar Aliya İzzetbegovi bir dönemin hikayesini başarılı anlatımıyla okuyuculara sunar. Osmanlı Ermenileri özellikle Türkiye’de sakin bir hayat süren vatandaşlardı. Özellikle ticaret ve sanayi alanında başarıları çoktu. Sosyal ve ekonomik durumları gün geçtikçe daha iyi oluyordu.

19 yüzyılın başlarında Ermenilik Avrupa’da millet olarak bilinmezdi. Aliya İzzetbegovi ile bir tarih yolculuğu. Kendileri özgür oldukları gibi hayatları da ferah içindeydi. Daha sonraki dönemlerde Ermenistan kurulması ve burada yaşanan olayların gündeme gelmesi anlatılır. Tarihi sevenlerin merak edeceği ve ellerinden düşüremeyeceği önemli bir yapıt. Kitabı okurken birçok şeyi belgeleriyle göreceksiniz.

Yazar: Aliya İzzetbegovi

Kitap Adı: Tarihe Tanıklığım

Sayfa Sayısı: 624

Yayın Yılı: 2014

ISBN: 9789758740086

 

Etiket: