Türk Edebiyatı birbirinden güzel ve başarılı eserler ile dolu. Bu eserlerden biride şüphesiz Ruh Adam adlı eserdir. Ruh Adam, Nihal Atsız tarafından kaleme alınmış nadide bir eserdir. Edebiyat tarihimizde eşine pek rastlanmamış, alanında tek ve parmakla gösterilen eserdir. Hani önyargıları vardır ya insanın, işte bu romanda da her şey önyargılar ile başlayacak ama sonra kendinizi farklı bir dünyada bulacaksınız.

Ruh Adam Neyi Anlatıyor?

Bu eseri okumaya başladığınız zaman kendinizi basit bir tarih romanı okuyor gibi hissedeceksiniz. Ama okudukça bu düşüncenizin anlamının olmadığını fark edecek ve başında hissettiğiniz önyargılar birden bire çöp olup gidecek. Sayfaları çevirdikçe kendinizi sembolizmin en hoş örnekleri ile karşı karşıya bulacaksınız.

ruh adam

ruh adam

Ruh Adam adlı eserde bir subayın hikayesi anlatılıyor. Ama bu basit bir subay değil. Hayatta başka çaresi kalmadığı için subaylığı seçen ya da öylesine istediği için subaylık yolundan yürüyen bir adamın hikayesi değil. Bu hikaye yaşam kavramını ve hayatta var olma amacını tamamen subaylık mesleğinde bulmuş, kendini o hayata adamış bir adamın hikayesidir.

Özenle yapılmış tasvirler, her okuyanın rahatça anlayabileceği düzeyde sayfalara yansıtılmış bir dil ve beraberinde sağlanmış konu ve bütün güzelliği ile Nihal Atsız yine yapmış yapacağını. Roman son bulduğunda hayatınıza büyük etkisi olacağını anlayacaksınız. Eser bittiğinde bu bir kurgu mu ya da yaşanmış bir olay mı diye düşünüp duracaksınız.

Yazar: Nihal Atsız

Kitap Adı: Ruh Adam

İSBN: 9789754378023

Sayfa Sayısı: 308

Yayın Yılı: 2015

 

Etiket: