Dünya edebiyatının en önemli isimlerinden birisi olan ve eserleri ile de dünya edebiyatının şekillenmesinde önemli bir rol üstlenen Victor Hugo tarafından kaleme alınan ve eski kitaplar kategorimizde yer alan Notre Dame’ın Kamburu isimli kitap ile Fransız edebiyatını, dünyaya açıyor.

Notre Dame’ın Kamburu ile 1871 Avrupa’sı

Dünya edebiyatının modern klasikleri arasında yer alan bu kitabı ile dünyaca ünlü yazar, 1831 yılında kitap severler ile eserini paylaştı. 1871 senesinde Paris Komünü’ne destek vermese de komüncüleri de savunmaktan geri kalamamıştır. Dünyanın her yerinde edebiyat dünyası ile ilgisi olan ya da olmayan herkes tarafından bilinen en klasik edebiyat eserlerinden birisi olarak Türkçe’ye çevirisi yapılmış.

Notre Dame'ın Kamburu

Notre Dame’ın Kamburu

Victor Hugo eserlerinde genel olarak toplumsal sorunlar ve politik sistem ve hamleler ile doğrudan ilgilenmiş büyük bir yazardır. Gerçek yaşamına da bu başarılı bir şekilde entegre etmiş olan yazar, Fransa’da kurulan mecliste milletvekilliği görevini de üstlenmiş, tamamen halkı ve değerleri için yaşamını adamış bir şahsiyettir.

İnsanların her zaman sosyal sorunlarını irdeleyerek, gerçekleri gün yüzüne çıkarma gayesi ile eserlerini şekillendirmiştir. Bunun dışında da edebiyat dünyasında pek çok sistem ve akım konusunda da etkili olan yazar, kendi kalemine has üslubu ve yazım tarzı ile de oldukça edebi ve akıcı bir dili tüm kitaplarına yansıtmıştır. Ancak eski kitaplar kategorimizde kendisine yer bulan Notre Dame’ın Kamburu isimli kitabın tam olarak anlaşılabilmesi için

 

Etiket: ,