Edebiyat dünyasının en değerli eserlerinden biri olan Madam Bovary, gelecek kuşaklarda da adı geçecek kadın roman kahramanını yaratan çok değerli bir klasik. Yayınlandığı tarihlerde çok yankı uyandıran eser, sayısız tartışma ve toplum tepkisinin nedeni olmuştur.

Güçlü romanın, güçlü kadın karakteri Madam Bovary, literatüre “Bovarzim” deyimini ve görüşünü kazandırdı. Günümüzde, bu deyimin sıklıkla kullanıldığını duyabilirsiniz.

Madam Bovary Nasıl Bir Kadındı?

Romantik, içinden geldiği gibi yaşamak isteyen, kadınsı, diğer kadınlardan farklı, toplum baskısına baş kaldıran, tekdüzelikten uzak, lüksü seven ve aşka aşık bir kadındı Bovary. Mutsuz bir evliliği vardı. Eşi, mesleği doktorluk olan, tekdüze ve sıkıcı bir adamdı. Karısının isteklerini ve hayallerini hiçbir zaman anlamadı, en kötüsü de hiç anlamaya çalışmadı.

Madam Bovary

Madam Bovary

 

Yine de Madam Bovary, aşkın peşinden koşmaktan, gösterişten ve lüksten hiç vazgeçmedi. Gerçek aşkı bulma arzusu ile kocasını defalarca aldattı ve 19. yy. Fransız toplum kurallarının kurbanı oldu. Hazin olaylarla gelişen, sürükleyici roman, okuyucuya kadın psikolojisi ve tekdüze yaşamlarla ilgili gerçek bilgiler veriyor.

O dönemlerin acımasız eleştirilerine maruz kalan roman, inanılmaz bir okuyucu kitlesine ulaşmıştı. Bugüne kadar da en çok okunan antika kitaplar arasındadır. Romanla ilgili yorumları ve bilgileri detaylı olarak okuyabilirsiniz. Ayrıca tüm dünya klasiklerini sitemizden indirimli olarak satın alma şansınızda var. Fırsat, indirim ve aradığınız her kitap için tıklayın.

 

Etiket: ,