Tarih ve politika türünde yayınlanan komünist manifesto kitabı, komünist birliğinin, program metnini oluşturuyor. Karl Marx ve Friedrich Engels tarafından kaleme alınan kitap, dünyada aynı görüşü paylaşan kişilerin ortak duygularını, bildiri türünde anlatıyor.

Yayınlandığı zamandan bu yana, birçok kişi tarafından okunan ve birçok kişiyi etkileyen kitaplardan bir tanesidir. Komünist manifesto kitabı, birçok fikrin ve düşüncenin de fitilini ateşledi. Komünizm felsefesinin fikir babaları olan Karl Marx ve Friedrich Engels, tüm düşüncelerini bu kitapta özetler.

Komünist Manifesto Konusu

Kitap 1848 yılında, Avrupa’da yaşanan devrimci ayaklanma olayları sırasında basılıyor. Avrupa’nın en çalkantılı olduğu dönemde basılan kitapta, bilimsel sosyalizm ilkesini ve komünizm ilkesini net ve anlaşılır bir şekilde anlatıyor.

komünist manifesto

komünist manifesto

Günümüzde komünist ve sosyalist partilerin de programını oluşturan kaynak eserlerden bir tanesidir. Kitapta özel mülkiyet kavramının yanlışlığından bahsediyor. Ayrıca kitapta, sosyal adalet ve eşitlik kavramları açıklanıyor. Günümüzde ağırlıklı olarak ülkelerde geçerli olan kapitalist sistemin, o dönemlerde eleştirilmeye başladığını görüyoruz. Toplumlar için yıkıcı etkiye sahip ve adaletsizliği doğuran sistemlere eleştiri gönderen kitapta, çözümün komünizm ve sosyalizm ilkelerinde olduğu anlatılıyor.

Günümüzde kitapta yer alan bilgilerin özü, Türkiye’de ve diğer ülkelerde bulunan partiler tarafından hala anlatılıyor ve aynı zamanda bu partilerin de programını oluşturuyor.

Yazar: Karl Marx, Friedrich Engels

Kitap Adı: Komünist Manifesto

ISBN: 9789750710056

Sayfa Sayısı: 78

Yayın Yılı: 2008

 

Etiket: ,