Müzayeden el yazması kitap alınır ve sır perdesi aralanır. Elyazması ile hikâye başlar. Lalenin dönemi anlatılır. Katre-i Matem ile bir dönem hikâyesi okuyacaksınız. İstanbul o sıra karmaşa içindedir. Laleler döneme damgasını vurur. Laleler her tarafı süsler ve güzelliği yansıtır. Lale sadece güzel bir çiçek değil İstanbul’un yaşayışı haline gelir. Osmanlı döneminin kültür mirası sembolü olur.

Katre-i Matem Bir Dönem Hikâyesidir

Katre-i Matem

Katre-i Matem

İstanbul’un yapıtları, camileri, doğal ve kültürel güzellikleri anlatılır. Tarihsel birikimi içinde Lale Devri geçişi okuyucuya aktarılır. Lale döneme adını veren bir çiçektir. Yaşayışı etkilemiş ve şiir ağırlıklı güzel bir dünya olmuştur. Katre-i Matem güzelliklerin dönemidir. Osmanlı döneminde yaşanan aşk hikâyesi ve âşıkların kavuşamaması anlatılır. Aşkını ilk gecede kaybeden gencin hikâyesidir. Şahin, sevdiğini kaybetmiştir. Esrarlı kayboluşun hikâyesini araştırıyordur.

Şahin bu araştırmaları yaparken değişik maceralara dalar. Okuyucuya sürükleyici bir hava katılır. Sevdiğinin nerede olduğunu öğrenmek için her yere gider. Osmanlı sarayına yolu düşer. Lale Devri birçok sır perdesini de yansıtır. Patrona Halil İsyanı sonucu kaldırılmıştır.

Dönem hikâyesidir. Olaylar tüm gerçekliği ile yansıtılmaya çalışılmıştır. Okuyucunun soluksuz şekilde takip edeceği bir romandır. Yazar, akıcı üslubunu karakterlerinde çok güzel kullanmıştır. Dönemin sır perdeleri aralanacak ve cinayetler çözülecektir. Şahin, sevdiği insanı ararken birçok maceraya katılır. Güzel anlatımı ile büyüleyici konusu herkeste merak uyandırmıştır.

 

Etiket: , ,