Rus demokrat, filozof, yazar ve sosyalist gibi birçok unvanı bulunan Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy, 19. Yüzyılda Rus Demokratik hareketinin öncüsü olarak anılıyordu. Fikirleriyle Ekim Devrimi’ nin ilk yapı taşlarını oluşturan yazar, Nasıl Yapmalı? İsimli büyük eseriyle, hemen tüm dünyadaki siyasi düşünceleri etkilemiştir.

Kapitalizmin ve burjuvanın büyük eleştirmeni yazar Bir genç Kızın Öyküsü isimli eserinde, kadının kurtuluşunu merkezine alan ve yeni insanın geliştirilmesi yönünde atılması gereken adımları ele alan bir başyapıt. Döneminin ötesinde ki düşünce yapısıyla, birçok benzeri gibi yaşamı hapisler ve sürgünlerle geçen yazar, kendisinden sonraki birçok siyasi figürü ve felsefeciyi etkilemiş, önemli bir kişiliktir.

Bir Genç Kızın Öyküsü

Bir Genç Kızın Öyküsü

Bir Genç Kızın Öyküsü ve Yeni İnsanın Geliştirilmesi Süreci

Rus popülizmi olarak bilinen Narodizm’ in kurucusu olarak kabul gören Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy, yaşamı boyunca militan bir demokrat olarak çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur. Pek çok açıdan önemli düşünceler üreten bu büyük edebiyat adamının, günümüz dünyasını doğrudan etkileyen düşüncelerinde feyz almak için, tüm kitapseverlerin okuması gereken Bir genç kızın öyküsü, antik kitaplar kategorimizde yer alıyor.

Edebiyat düşkünlerinin kütüphanelerinde bulundurmak isteyeceği önemli klasiklerden bir olan eser, yazarın düşüncelerinin olgunlaştığı dönemine ait eserlerden biridir. Marksizm’ den haberi olmayan yazar, daha sonra diyalektik materyalizme dönüşecek olan düşünce akımının mimarlarından biri olarak görülüyor. Dünya siyasi tarihi ve günümüzdeki etkileri bağlamında mutlaka incelenmesi gereken yazarlardan biri olan yazarın bu eseri de mutlaka okunması tavsiye edilen yapıtlar arasında yer alıyor.

 

Etiket: ,