Dünya klasikleri arasında önemli bir yere sahip İngiliz yazar Richard Burton tarafından kaleme alınmış olan Binbir Gece Masalları adlı eser antika kitaplar kategorimiz içinde yer almaktadır. Arap edebiyatının en iyi örneklerinden biri olarak görülen anonim masalların toplandığı bin bir gece masalları, dünya üzerinde yüzyıllarca daha anlatılmaya deva edecektir.

Orta Çağ dönemi Arap kültürünün kült hikayesi olan bu seçkin eserin ana konusu erkeğin gücü karşısında kadının ince zekasıdır. Hikayeye göre dönemin Fars kralı Şah Şehriyar Hindistan ile Çin arasında bir adada hüküm sürmektedir. Karısının kendisini aldattığını öğrenen Şah Şehriyar oldukça öfkelenir karısını öldürtür. Bundan sonra ise tüm kadınların sadakatsiz ve nankör olduğu inancı ile vezirinin kendisi için her gece bulduğu  yeni bir kadını birlikte olduktan sonra tan zamanı idam ettirmektedir.

Binbir Gece Masalları

Binbir Gece Masalları

İlgi Çekici Binbir Gece Masalları

Bu durumdan oldukça rahatsız olan ada halkı ile birlikte vezirin  son derece zeki kızı Şehrazad bu lanetli gidişatı sonlandırmak üzere bir plan yapar ve Şah Şehriyar’ın bir sonraki eşi olmaya aday olur. Evlendikleri ilk geceden başlayarak, kardeşi Dünyazad’ın hikaye dinlemeden uyuyamadığını söyleyen Şehrazad her gece kardeşinin de yardımı ile heyecanlı  ve ilgi çekici masallar anlatmaya başlar anca tam şafak vakti olduğunda, masalın en heyecanlı yerinde, anlatmayı bırakır.

Masalların sonunu oldukça merak eden Şah Şehriyar, Şehrazad’ın hikayeye ertesi gece devam edebilmesi için, sürekli olarak Şehrazad’ın idamını erteler. Yaratıcılık ve zeka ile donatılmış özel bir eser olan Binbir Gece Masalları yazar Richard Burton’un anlatımı ile ilgi çekici bir sona doğru devam eder.

 

Etiket: ,